اکبر ابراهیمی گندمانی

وبلاگ شخصی معلمی که در جست و جوی بهترین هاست

اکبر ابراهیمی گندمانی

وبلاگ شخصی معلمی که در جست و جوی بهترین هاست

پژوهشگران به بررسی رابطه عوامل مختلفی نظیر وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده، زمان بلوغ و نیز بررسی وجود ناتوانایی های یادگیری و یا بیش فعالی با وضعیت قشر سفید مغز آنها پرداختند.
این تیم پژوهشی در حال حاضر در دومین سال از یک پژوهش پنج ساله است تا مشخص شود که شروع یک ورزش هوازی جدید توسط کودکان تا چه حدی می تواند موجب تاثیر مثبت بر روی قشر سفید مغز آنها شود.


مطالعات پیش از این نشان داده بود که فعالیت های کوتاه مدت و بلندمدت، بر سلامت مغز و توانایی های شناختی کودکان تاثیر می گذارد. این یافته جدید در واقع بر شواهد قبلی مبنی بر تاثیر مثبت ورزش و تحرک جسمی بر سلامت مغز می افزاید.

,افزایش قدرت حافظه کودکان, تاثیر مثبت ورزش بر سلامت مغز, افزایش انگیزه ورزشی کودکان,روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان

ورزش توانایی کودکان را در حل مسائل ریاضی افزایش می دهد

ورزش توانایی کودکان را در حل مسائل ریاضی افزایش می دهد
همچنین مطالعات نشان داده است که کودکان 9 تا 10 ساله ای که آمادگی هوازی بیشتری دارند قسمت خاکستری مغزشان باریک تر است. باریک تر بودن قسمت خاکستری مغز باعث افزایش توانایی ریاضی در افراد می شود.
در کودکان پروسه باریک شدن قسمت خاکستری مغز به صورت طبیعی انجام می شود. ورزش این پروسه را بهبود می بخشد.
مدیر این تحقیقات می گوید: باریک شدن قسمت خاکستری مغز یک روند طبیعی رشد است و به دلیل شکل گیری مغز اتفاق می افتد. تئوری که این پدیده را توجیه می کند می گوید که قسمت خاکستری مغز باریک می شود تا ارتباطات غیر ضروری از بین برود و ارتباطات مفید مغزی قوی تر شود.
مطالعات گذشته نشان داده است که باریک شدن قسمت خاکستری مغز با افزایش قدرت استدلال و مهارت های فکری همراه است. ما برای اولین بار نشان دادیم که آمادگی هوازی می تواند در باریک شدن قسمت خاکستری مغز نقش داشته باشد. در واقع ما دریافتیم که کودکان 9 تا 10 ساله ای که آمادگی هوازی بیشتری دارند، ضخامت قسمت خاکستری مغزشان کمتر است.
در این مطالعات 48 کودک مورد بررسی قرار گرفتند. از همه این افراد تستی برای اندازه گیری آمادگی هوازی گرفته شد. نیمی از این کودکان 70 درصد یا بیشتر آمادگی هوازی داشتند و نیمی از این کودکان 30 درصد یا کمتر آمادگی هوازی داشتند. محققان با کمک MRI از مغز این کودکان عکس برداری کردند و توانایی ریاضی آنها را سنجیدند.
محققان به اختلاف بین توانایی ریاضی و ساختار مغزی این کودکان پی بردند. به طور کلی باریک تر بودن قسمت خاکستری مغز با کارایی بهتر ریاضی همراه است.
مدیر این تحقیقات افزود: در بعضی مدارس از میزان ساعت های ورزش گرفته می شود و این زمان صرف درس های دیگری می شود. به همین ترتیب میزان بی تحرکی کودکان افزایش می یابد. ما نیاز داریم تا میزان فعالیت فیزیکی کودکان را افزایش دهیم. مدارس بهترین مکان برای افزایش انگیزه ورزشی کودکان هستند.


منابع :

مهر

ایسنا

  • akbar ebrahimi

نظرات  (۱)

از وبلاگم دیدن کنید
یاعلی
پاسخ:
حتما ممنون از دیدارتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی